Status pridružene članice EU i 5,5 milijardi dolara finansijske podrške koji je EU ponudila krajem 1990. godine Jugoslaviji, predsjednici republika bivše Jugoslavije su odbili.
Prvi je to odbio Tuđman a za njim i Izetbegović što je uništilo plan EU da Jugoslaviju u jednom paketu uvede u svoju organizaciju. Alija i Tuđman su tada spriječili njihove države da izbjegnu rat i da bez ikakvih problema uđu u EU. Granica ne bi bilo svejedno kao što ih nema ni danas u zemljama EU a ovom organizacijom bi se upravljalo iz Brisela kao što se upravlja i danas, a ne iz Beograda.
Građani bivše SFRJ bi danas mnogo bolje živjeli. Svaka država kada uđe u EU ona svejedno gubi dio svoje nezavisnosti i samostalnosti tako da izgovori koje su tada ponudili Tuđman i Alija samo su bili destruktivni po njihove zemlje a nikako dobri. Njih dvojica su željeli samostalnost bez da su gledali kakve to posljedice donosi po njihove građane.
Sve je to objasnio u svom intervju Bivši predsjednik SR Makedonije Kiro Gligorov:
izvor: BiHnews.info